Valós, inspiráló blogbejegyzésekkel szolgálunk a másfélfokos életmóddal és a kutatással kapcsolatban. Akit bővebben érdekel a kislábnyomos és a másfélfokos életmód, látogassa meg a kislabnyom.hu oldal életmód rovatait is!
Blog
Víztakarékos életmód: hőségben a túlélést jelentheti…
Magyarországon az egy főre eső éves vízfogyasztás 35,7 m3, ami fejenként napi kb. 100 liter víz fogyasztását jelenti, 2019-es adatok alapján!* Ez elég soknak tűnik… Főleg, ha arra gondolunk, hogy ez átlagos, és ebben bizony benne van medence feltöltés, gyeplocsolás, autómosás és egyéb nem feltétlen a „szükségeshez” sorolható fogyasztás is, akkor sok. Főleg, hogy ivóvizet használunk sok olyasmire is, amire bizony szürkevíz vagy tisztított…
Mit csináljunk, hogyan készüljünk, hogy ne olvadjunk el nyáron?
Várható, hogy idén nyáron is lesznek meleg, forró napjaink, heteink…
Másfélfokos nyaralás felé, GreenDependent módra
Talán ellentmondásosnak tűnik, de lehet felelősen, kis(ebb) környezeti és társadalmi hatással is pihenni. Sőt, választhatunk olyan pihenést, kikapcsolódást, amivel pozitív társadalmi-gazdasági hatásunk lesz, például ha a nyaralási célpontként választott helyszínen ott élők által működtett szállást választunk, ahol arra is figyelnek, hogy helyi termékekből készített finomságokat szolgáljanak fel nekünk. És a környéken élőknek adnak munkát, például…
Élelmiszerhulladék elkerülése, csökkentése: Így lesz minimális élelmiszerhulladék a GreenDependent munkatársainál
Egyéni és háztartási élelmiszerfogyasztáshoz kapcsolódó karbon-lábnyomunk csökkentése szempontjából alapvető fontosságú, hogy minél kevesebb élelmiszerhulladék keletkezzen otthonainkban. Természetesen, ennek nem csak karbon-lábnyom csökkentő hatása jelentős, így például az egyéb, eldobott, fel nem használt ételek, italok felhasználásához használt erőforrások pazarlását illetve a hozzájuk kapcsolód negatív környezet és társadalmi hatásokat is…
Zöld célokért zölden: a kis(ebb) lábnyomú rendezvények tudatformáló hatása
Az EU Másfélfokos életmód projekt csapata csak ebben az évben (2023) közel 20 projekteseményt szervez: különböző műhelyeket különböző országokban, meglehetősen sok résztvevőt bevonva. Jelentős hatást érhetünk el nem csak azzal, hogy miről beszélünk a rendezvényeken, hanem azzal is, hogy hogyan szervezzük meg őket, amivel a résztvevőkre, és a szolgáltatókra (vendéglátósok, rendezvényhelyszín stb.) is hatással lehetünk. Rendezvényszervezési…
Másfélfokos mobilitás: Így járunk munkába és közlekedünk minden nap a GreenDependentnél
2023. elején a GreenDependentnél úgy döntöttünk, másfélfokos blogot indítunk. Fontosnak tartjuk, hogy megmutassuk, mi hogyan próbálunk másfélfokosan és kislábnyomosan élni. Hogy ez megvalósítható – ha nem is mindig könnyen és minden egyszerre -, hogy sokféleképpen lehet, mert sokféle az életünk, és egyébként is, már régóta tudjuk, hogy „mindenki másképp csinálja” :)
Kibocsátástúllépések a 2030-ra és 2050-re kitűzött 1,5°C-os éghajlati célokhoz képest
Országok, vállalatok és különböző koalíciók éghajlatvédelmi célokat tűznek ki az üvegházhatású gázok (ÜHG-k) kibocsátásának "nettó nullára" való csökkentése vagy a Párizsi Megállapodásban meghatározott 1,5 °C-os céllal kompatibilis szintre való korlátozása érdekében. Ehhez kapcsolódóan felmerülhet bennünk a kérdés, hogy hogyan segíthetjük mi is, egyénként, ezeknek a céloknak az elérését. Egy átlagos uniós állampolgár megvalósíthatja-e a…
Mi minden van a karbon-lábnyomban?
Sokan hallottak már a karbon-lábnyomról. Talán már használták is a számos online eszköz egyikét, hogy kiszámítsák a saját lábnyomukat, vagy egy megvásárolt terméken látták feltüntetve annak lábnyomát. Néhányan talán szkeptikusak, mert azt olvasták, hogy olajvállalatok álltak a lábnyom koncepciójának kifejlesztése mögött, hogy a kibocsátáscsökkentés felelősségét ezzel is az egyénekre hárítsák. De mi valójában a karbon-lábnyom, hogyan számoljuk ki…
1,5 fokos életmód inspiráció: A háztartás, ahol a világ összes problémájára akad megoldás
Az EU Másfélfokos életmód projektje keretében különböző érintett csoportokkal (pl. kutatók, döntéshozók, állampolgárok) dolgozunk együtt és lépünk kapcsolatba, hogy többet tudjunk meg a másfélfokos életmódról, valamint azokról a tényezőkről, amelyek támogatják és akadályozzák az ilyen életmód megvalósítására irányuló erőfeszítéseket.