Sajtóközlemény - 2025.02.17. KÖZLEKEDÉSI SZOKÁSAINK MEGVÁLTOZTATÁSÁVAL ÉS FŰTÉSKORSZERŰSÍTÉSSEL TEHETÜNK A LEGTÖBBET A KLÍMAVÁLTOZÁS ELLEN

Image
Életmódlehetőségek és azok hatása diagram
2025-02-18

Az Európai Unió Horizont 2020 kutatási programja által finanszírozott EU Másfélfokos Életmód projekt azt kutatja, hogy az európai társadalmak hogyan tudnak úgy fejlődni, hogy megfeleljenek a Párizsi Klímaegyezményben megjelölt 1,5°C-os klímaváltozási küszöbértéknek. A kutatás hangsúlyozza, hogy a klímaváltozás mérsékléséhez a lakosság életmódváltása mellett rendszerszintű strukturális változtatásokra is szükség van. A kutatás egyik fő következtetése, hogy - az átfogó technológiai változások ellenére - egyetlen uniós ország vagy régió sem lesz képes 2050-re a szén-dioxid-kibocsátást másfélfokos szintre csökkenteni életmódváltás nélkül.

A kutatás az életmód négy területén - a mobilitás, a lakhatás, a táplálkozás és a szabadidő - azonosította a klímaváltozás szempontjából nagy hatású életmódváltásokat. Magyar viszonylatban a személygépkocsikról, különösen a fosszilis tüzelőanyaggal működő autókról való lemondás jelentősen csökkentheti az egyéni kibocsátást. A lakhatás terén a fosszilis tüzelőanyagokon alapuló fűtés hőszivattyúval vagy megújuló rendszerekkel való helyettesítése - ideértve a biomasszával működő kazánt is -, a szigetelés javítása, valamint a kisebb és energiatakarékosabb lakóterek választása csökkentheti nagy mértékben a lakosság karbon-lábnyomát. Ezeket követi nagyságrendben a növényi alapú táplálkozásra való áttérés. 

Csatolmányok