Klímabarát és fenntartható életmód - másfélfokos életmódról a BCSDH kommunikációs munkacsoportjában

Image
BCSDH_másfélfok_panel
Panelbeszélgetés a rendezvényen (fotó: BCSDH)
2025-03-24

Meghívást kaptunk, hogy vegyünk részt a fenntartható életmód és vállalatok kapcsolatáról szóló rendezvényen, amelyet a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) kommunikációs munkacsoportja szervezett.

A rendezvény nagyon fontos kérdéseket tett fel már a kiküldött meghívóban a résztvevőknek, úgymint:

  • Mennyire hajlandók a fogyasztók megváltoztatni a szokásaikat a másfélfokos életmódért?
  • Vajon inkább a húsról vagy az autóról mondanának le az emberek?
  • Vannak olyan értékek, ami miatt megváltoztatnák attitűdjüket?
  • A mostani nehéz helyzet hogyan hat a fenntartható fogyasztási cikkek forgalmára?
  • A fenntartható életmód és egyéni tettek nélkül is elérhetők a céljaink?
  • A klíma alkalmazkodás és a fenntartható életmód összeegyeztethető?

Az esemény Van der Wildt Nikolett a Szentkirályi MagyarországFenntarthatósági és PR menedzseránek előadásával kezdődött, amely a cég fenntarthatósági eredményeit foglalta össze. Ezt követte Vadovics Edina rövid előadása, amelyen a Másfélfokos Záró Szakmai Műhelyen elhangzott összefoglaló előadásának legfontosabb vonatkozó tanulságait foglalta össze. A fókuszban leginkább az állt, hogy az EU Másfélfokos életmód projekt kutatása alapján melyek a leginkább és legkevésbé elfogadott másfélfokos életmód lehetőségek Magyarországon, hogyan lehet az elfogadottságon javítani a lakosság véleményét, ötleteit is figyelembe véve, és hogy mi a vállalatok és vállalkozások szerepe a másfélfokos életmód előmozdításában. 

Image
Vadovics Edina BCSDH előadás
Vadovics Edina a leginkább és legkevésbé elfogadott másfélfokos életmód lehetőségekről beszél (fotó: Márta Irén)

A vállalatok és vállalkozások szerepét különösen az előadásokat követő panelbeszélgetés során bontották ki a résztvevők. A beszélgetést Márta Irén, a BCSDH ügyvezető igazgatója - és az EU Másfélfokos életmód nemzetközi Tanácsadó Testületének tagja - moderálta, résztvevői pedig, a képen balról jobb haladva, Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője, Károlyi Zsuzsa, az E.ON Márka és Marketing vezetője, valamint Vadovics Edina, a GreenDependent Intézet szakmai vezetője voltak. Izgalmas eszmecsere alakult ki, amely során a résztvevők a vállaltok és vállalkozások szerepéről több dimenziót érintve is beszéltek. Így szó esett a vállalatok és vállalkozások:

Image
Másfélfokos életmód panel
A panelbeszélgetés résztvevői: Marczelka Márk (SPAR), Károlyi Zsuzsa (E.ON) és Vadovics Edina (GreenDependent) (fotó: BCSDH)
  • saját szervezeten belül, a dolgozók bevonásával történő, a másfélfokos életmód megvalósítását elősegítő tevékenységéről és jó gyakorlatairól, és az ezeken keresztül megvalósuló példamutatásról;
  • termékein és szolgáltatásain keresztül a másfélfokos életmód elterjesztését és megvalósítását segítő gyakorlatairól;
  • és hogy hogyan lehetséges társadalmi szinten befolyásolni, pozitívabb irányba terelni a másfélfokos életmód megvalósításá gátló struktúrákat (jogszabályokat, infrastruktúra fejlesztést, stb.).

A kerekasztal beszélgetés és az azt követő kötetlen párbeszéd során kiderült, hogy az egiztenciális gondok sokszor felülírják mind a vállalati működés kapcsán felmerülő, mind pedig az egyén életében fontos fenntartható döntéseket, de meg kell találnunk azokat a megoldásokat, amelyek  a társadalmi/szociális és a környezeti fenntarthatóságot egyaránt segítik. Ahogy a BCSDH összefoglalójában megfogalmazódott: "Az egyén, egy vállalat is, mint nano méretű katalizátor jó irányba fordíthatja a folyamatokat. Ez egy sziszifuszi munka, de ha mindenki egy irányba tesz, akkor lesz elmozdulás."

Image
BCSDH kommunikációs munkacsoport
Izgalmas eszmecsere zajlott a másfélfokos életmódhoz kapcsolódóan a BCSDH kommunikációs munkacsoportjának találkozóján (fotó: BCSDH)

Nagyon köszönjük a meghívást, az érdekes beszélgetést, és azt, hogy a BCSDH is biztosít lehetőséget a különböző szereplők párbeszédére! A párbeszéd és a párbeszéd során a nézőpontok megosztása, ütköztetése, közös megoldás-keresés nélkülözhetetlen a másfélfokos társadalom felé vezető úton.

Vadovics Edina, GreenDependent