Másfélfokos szakmai műhelyünkön arról beszélgettünk kis fókuszcsoportos formában hazai szakértőkkel, hogy miként kellene átformálnunk a bennünket körülvevő, életmódunkat meghatározó struktúrákat, annak érdekében, hogy segítsék, támogassák a másfélfokos életmód kialakítását.
Mindezt természetesen annak jegyében, hogy az egyéneknek és háztartásoknak megkönnyítsük, hogy “másfélfokosan” éljenek.
A projektben végzett korábbi kutatás alapján 6 területre fókuszáltunk – olyan területekre, ahol jelentős hatást lehet elérni a változtatással. Ezek a következők voltak:
- Repülés csökkentése
- Autózás csökkentése
- Fenntartható üzleti modellek
- Húsfogyasztás csökkentése
- Lakóterület méretének csökkentése
- Munkaidő csökkentése
2024. január 30-án kiscsoportban (3-4 fő/terület) beszélgettünk egyetemi és non-profit kutatókkal, minisztériumi szakértőkkel és érdekvédelmi szervezetek képviselőivel.
Egy rövid bevezető előadás keretében Vadovics Edina, a GreenDependent szakmai vezetője és Vadovics Kristóf ügyvezető bemutatták az EU Másfélfokos életmód kutatási projektben eddig elért eredményeket és bevezették a kiscsoportos beszélgetések témáit.
Majd következett a délelőtti beszélgetés, három csoportban, három témára koncentrálva:
1. Repülés csökkentése
2. Autózás csökkentése
3. Fenntartható üzleti modellek
Mielőtt a klímabarát, vegán ebédet megkóstoltuk, a délelőtti beszélgetésben részt vett szakértőkkel egy közös képet is készítettünk:
Mindezt egy közös ebéd követte, ahol a délelőtti és délutáni résztvevők találkozhattak egymással a sok vegán finomság elfogyasztása mellett, melyet a KÖZÖS szolgáltatott számunkra.
Délután a maradék három témát jártuk körbe, szintén a tématerületek szakértőivel:
4. Húsfogyasztás csökkentése
5. Lakóterület méretének csökkentése
6. Munkaidő csökkentése
És csoportkép is készült a délutáni szakértői csapatról:
Külön köszönjük Gellért Zita (Energiaügyi Minisztérium, stratégiai referens, EEA/EIONET és UNEP 10YFP nemzeti koordinátor) és Márta Irén (Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért / BCSDH, ügyvezető igazgató) hozzájárulását a rendezvény sikeréhez. Ők a projekt nemzetközi Tanácsadó Testületének magyar tagjai, és részvételükkel délelőtt és délután is támogatták az eszmecserét.
A beszélgetésen résztvevő szakértők szervezetinek listája:
Agri Kulti BME Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék BME Urbanisztika Tanszék ELTE Társadalomtudományi Kar Energiaügyi Minisztérium, EEA/EIONET és UNEP 10YFP nemzeti koordinátor Energiaügyi Minisztérium, Fenntarthatósági és Körforgásos Technológiai Főosztály Építési és Közlekedési Minisztérium Habitat for Humanity Magyarország Levegő Munkacsoport |
LMP – Magyarország Zöld Pártja Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, Fenntarthatósági és Környezetvédelmi Kollégium Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közössége (MVÜK) Scale Impact Társadalomtudományi Kutatóközpont, Szociológia Intézet Tudatos Vásárlók Egyesülete |
Korábbi másfélfokos rendezvényeinkhez hasonlóan, a mostani beszélgetésekről is készítettünk egy rövid (2 perc) kisfilmet.
Vadovics Kristóf, GreenDependent Intézet
Fotók: Schmaus Dóra, GreenDependent ©