A projekt 4 éve alatt nagyon sokan kérdeztek minket a másfélfokos életmódról: mi az? mit tehet bárki, hogy másfélfokosan éljen? számít egyáltalán az egyéni cselekvés? meg lehet győzni az embereket arról, hogy másfélfokosan éljenek? nem vagyunk már elkésve?
Igyekeztünk mindenre válaszolni legjobb tudásunk szerint, és természetesen a projekt eredményeire építve, az alábbi cikkekben, podcastokban leellenőrizhetitek, hogy ez mennyire sikerült! A projekt utolsó 4 hónapjának média megjelenéseiből válogattunk (2025. január - április).
Érdemes meghallgatni Sarkadi Péter podcastját, amely a Greenfo-n jelent meg Klímaválság és másfélfokos életmód címen, és amiben Péter a másfélfokos életmódról kérdezte Vadovics Kristófot és Vadovics Edinát. A podcastban sok szó esett az egyéni felelősség és saját életmódunk megváltoztatása mellett a strukturális feltételek megteremtéséről is. Például ahhoz, hogy ki tudjunk szállni az autóból, nagyon fontos, hogy legyen jól működő, pontos és hozzáférhető közösségi közlekedés, ez prioritást élvezzen az autózás segítése előtt a szakpolitikában, hogy legyen kerékpáros infrastruktúra, amelynek használatát a munkáltatók is támogatják, és az is, hogy hajlandók legyünk autóinkat megosztani és közösen használni.
A podcastot itt lehet meghallgatni: https://www.youtube.com/watch?v=fqvIUS6IiCg

Készült Vadovics Edinával interjú a Zöld Ipar (ZIP) Magazinba, Kihívások és jó gyakorlatok - életünk első másfélfokos éve címmel.
"A hazai közvélemény egyelőre ízlelgeti az új fogalmat: az első másfélfokos esztendőt éli meg a bolygó közössége. A ZIP Magazin Vadovics Edinát, a klímacélokért társadalmi kihívásokkal is kampányoló GreenDependent Intézet szakmai vezetőjét kérdezte a témában.
-Nem ringatjuk-e magunkat túlzott optimizmusba azzal, hogy végül is még mindig a kritikus 2 fok alatt vagyunk?"
Edina válasza, és az interjú folytatása itt olvasható: https://www.zipmagazin.hu/kihivasok-es-jo-gyakorlatok-eletunk-elso-masfelfokos-eve
A projektről és eredményeiről, a másfélfokos életmódról illetve arról, hogy mit tehetünk mi mindannyian, több női magazin is írt. Részben sajtóközleményünkre építve, részben pedig velünk készült interjú alapján. Ajánljuk a Glamour + hasábjain megjelent interjút, ahol a másfélfokos életmód a klímaválság enyhítésén túlmutató pozitív hatásairól is szó esett, és a Nők Lapja cikkét is, amely kiemeli keresetünk/bevételeink és karbon-lábnyomunk mérete között fennálló kapcsolat fontosságát.
A sajtóközlemény kiadása mellett a minél hatékonyabb kommunikáció, és a másfélfokos életmódról zajló társadalmi párbeszéd érdekében sajtó-nyilvános online és személyes részvételű rendezvényeket is tartottunk. Ezeken a rendezvényeken az érdeklődő médiumok képviselői találkozhattak a GreenDependent Intézet munkatársaival, és a rendezvényeken résztvevőkkel is, valamint aktív részesei is lehettek a másfélfokos életmód megvalósítása kapcsán zajló szakmai párbeszédnek. Ennek eredményeként született például a 444 cikke, amely a másfélfokos életmód lehetőségek elfogadottságára is kitért - a projekt egyéb eredményei mellett.

Az EU Másfélfokos életmód projektről, annak módszertanáról, eredményeiről és főbb következtetéseiről a legátfogóbb cikk a Scale Impact munkatársának, Dávid Imrének Vadovics Edinálva készített interjújának alapján készült. A cikk a hellononprofit.hu oldalon olvasható, és nagyszerű összefoglalót ad 4 év munkájáról.

További megjelenések és kommentárok közül néhány:
- Érdemes elolvasni Litkai Gergely személyes életmódra vonatkozó posztját, amely a Másfélfokos életmód útmutató megállapításaira, tanácsaira - és nem utolsó sorban megvalósíthatóságára reflektál
- Végül ajánljuk a Csak Pozitívan Magazin cikkét sajtóközleményünkről.
Továbbra is szívesen fogadjuk a megkereséseket, szívesen válaszolunk kérdésekre, keressenek minket a GreenDependent Intézet email címén!
Összeállította: Vadovics Edina, GreenDependent