Korábban írtunk már a blogban a zöld rendezvényszervezési gyakorlatunkról*, most lássuk, hogyan működik ez a gyakorlatban egy többnapos, nemzetközi rendezvény esetében.
Májusban Budapesten láttuk vendégül az EU Másfélfokos életmód projekt konzorciumát, közel 30 főt szerte Európából egy 3 napos tanácskozáson. Természetesen, mint minden rendezvényünknek, ennek az eseménynek is először csökkentettük, amennyire lehetett, majd kiszámoltuk a karbon-lábnyomát (erről bővebben – angolul – itt írtunk).
Tapasztalataink szerint a lábnyom legnagyobb részét a résztvevők utazása adja egy olyan rendezvény esetében, ahová több országból, és részben repülővel érkeznek a résztvevők. Ezért is tartottuk fontosnak, hogy a helyszín, az étkezések, illetve a helyi programok megszervezése során a lehető legalacsonyabb karbon-kibocsátású lehetőségeket válasszuk, ugyanakkor törekedjünk arra, hogy a munkavégzéshez ideális körülményeket biztosítsunk, és bemutassuk Budapest jellegzetességeit és a magyar gasztronómiát is.
Helyszín gyanánt a CEU Nádor utcai épületét választottuk, ami nem csak azért volt jó választás, mert a helyszín illeszkedik a projektünk koncepciójához, illetve az intézmény fenntarthatósági felelőse segített nekünk az energiafogyasztásunk kiszámolásában, hanem azért is, mert belvárosi helyszínként az esemény legtöbb résztvevője gyalogosan is elérte a hotelből. Továbbá, az épület ’nagyon jó’ minősítést kapott a BREEAM (a világ vezető fenntartható épületeket minősítő értékelési rendszere) standardjében. Ráadásul az intézmény csodaszép, panorámás, zöld tetőterasza nem csak az ebéd- és kávészünetekhez, hanem a munka utáni kiegészítő programokhoz is remek helyszínnek bizonyult.
A helyszínen két catering szolgáltató, a Közös, illetve a Four Bites szolgáltatásait vettük igénybe. A Közös eleve kizárólag vegán, és nagyrészt helyi, illetve bio alapanyagokkal dolgozik, a Four Bites pedig a Felelős Gasztrohős által is minősített fenntartható vendéglátóhely – tőlük is elsősorban húsmentes ételeket rendeltünk. Az esti vacsorákat a szintén Felelős Gasztrohős tag KIOSK-ban, illetve régi kedvencünkben, a Kőleves Vendéglőben tartottuk, itt is úgy alakítva a menüt/szűkített étlapot, hogy azon a húsmentes fogások domináljanak.
Kiegészítő programként egyik délután városi vezetett sétán vettünk részt a Hosszúlépés. Járunk? szervezésében, ahol nem csak a fővárosi történelmi múltja, hanem a régmúlt és a jelen fenntarthatósági törekvései, fenntartható helyei is bemutatásra kerültek. Másnap pedig a már említett tetőteraszon vettünk részt egy borkóstolón Kaszap Atilla borász és Schmaus Dóra borszakértő segítségével.
A rendezvényeinken megszokott, hogy a cateringes fogások maradékát a résztvevők a nap végén hazaviszik – itt erre az első két nap nem volt lehetőség és igény, tekintve, hogy a csapat szállodában lakott, az utolsó nap viszont sokaknak jött jól az úticsomag, hiszen a többség (éjszakai) vonattal érkezett, és így is ment haza. Az első két nap megmaradt ételeket pedig egy, az ukrajnai háború elől elmenekült családnak adtuk át.
A találkozó teljes karbon-lábnyoma 8,33 tonna szén-dioxid lett, amely magában foglalja a résztvevők utazását, az esemény során fogyasztott ételeket és italokat, a helyszíni energiafogyasztást, illetve a szervezés kibocsátását (nem tartalmazza viszont a szállást, illetve a szakmai eseményeken kívüli étel- és italfogyasztást).
Ahogy látható, és ahogy erre számítottunk is, mivel vendégeink az EU egész területéről, többen a kontinens „másik végéből” (pl. Spanyolország, Svédország, Lettország) érkeztek, a lábnyom legnagyobb részét – 97,5%-át – az utazás teszi ki.
Az utazási adatokat önmagában nézve látható, hogy az utazási lábnyom legnagyobb részéért a repülés felelős. Annak ellenére, hogy repülővel 8-an érkeztek a távoli országokból, 15-en pedig vonattal ill. busszal jöttek, még pl. Finnországból, Svédországból és Hollandiából is, a repülés a teljes utazási lábnyom 87,3%-át, és a találkozó teljes lábnyomának 85%-át tette ki.
Végezetül nézzük az étkezés adatait is részletezve, hiszen ahogy említettük, nagyon figyeltünk rá, hogy a másfélfokos életmóddal összeegyeztethető ételeket és italokat szolgáljanak fel, így a húsok mennyisége is igen kevés volt:
Mihály Edina, GreenDependent Intézet
Képek és ábrák forrása: GreenDependent Intézet©